Nemít pojištěnou nemovitost je holý nerozum. Zdálo by se, že pouštět se do takového rizika může snad jen blázen. Statistiky přesto uvádějí, že celých 30 % nemovitostí zůstává nepojištěných. Mnozí lidé navíc zbytečně riskují, i když svůj dům pojištěný mají. Ne každá uzavřená pojistka totiž odpovídá tomu, kolik pojištěná nemovitost v dnešní době stojí. Inflace a zdražování služeb všeho druhu totiž zvyšuje i cenu nemovitostí, na což je dobré připravit i své pojistné smlouvy.
Dříve za pár set tisíc, dneska za pár miliónů
Podobných příběhů bychom našli desítky. Majitelé si spokojeně žijí ve vlastním domě, řádně platí pojistku nemovitosti a pak přijde neštěstí: povodeň, tornádo, požár. Pojišťovna rozsáhlé škody na nosných konstrukcích odhadne na více než 3 milióny, ale ouha! Ukáže se, že pojistná smlouva byla uzavřena před mnoha a mnoha lety a pojistná částka v ní činí pouze necelý milión korun. Náklady na rekonstrukci či dokonce demolici a opětovnou výstavbu domu tak několikanásobně přesáhnou vyplacené pojistné plnění.
Pojišťovna přitom svou část smlouvy dodržela, majitelům ale zůstaly oči pro pláč. Jak je to možné? Důvodem je strašák, který se nazývá podpojištění, a všichni majitelé nemovitostí by se mu měli snažit vyhnout. Není to ostatně nic složitého.
Pojištění proti podpojištění
Rostoucí inflace přirozeně zasahuje i do sféry pojistných smluv. Nejde ani tak o to, že by se výrazně zvyšovaly ceny samotných pojistek. Mnohem větším problémem se při zvyšujících se cenách stavebního materiálu a stavebních prací stává riziko tzv. podpojištění.
Jak může k takové situaci dojít? Snadno! S podpojištěním máme co do činění vždy, když je pojistná smlouva uzavřena na nižší částku, než jaká je skutečná cena pojištěného majetku. Pojišťovna pak poškozenému sice vyplatí pojistné plnění, částka ale nedokáže pokrýt náklady potřebné na opravu či znovu obnovu pojištěného majetku.
Mnozí majitelé nemovitostí si často riziko možného podpojištění, bohužel, vůbec nepřipouštějí, své pojistné smlouvy po jejich uzavření neaktualizují a nechávají pojistné plnění na cenové hladině, která přestala být aktuální už před mnoha lety. Jedná se přitom o ošemetnou situaci, která s sebou mnohdy nese tragické následky.
Součástí dobrého pojištění by proto měla být i prevence těchto rizik. Pojišťovna Kooperativa svým klientům například pravidelně zasílá indexační dopisy a stará se o pojistný kmen majetkového pojištění tak, aby klienti nebyli podpojištěni.
Nenechávejte aktualizaci pojistných smluv „na potom“
Uzavřené pojistné smlouvy by proto bezpodmínečně měly reflektovat aktuální úroveň cen a zohlednit ji v rovině výše pojistného plnění a hodnoty pojištěného majetku.
Co s tím? Každopádně se vyplatí zrevidovat všechny stávající pojistky, které máte uzavřeny, a zvážit, zda odpovídají současnému inflačnímu růstu cen v oblasti položek souvisejících s bydlením. Jednoduše si položte otázku, zda byste si v případě nečekané události mohli z pojistného plnění svůj dům opravit či za obdrženou částku pořídit nové bydlení. Pokud ne, obraťte se na svou pojišťovnu a svou pojistnou smlouvu si aktualizujte. Jde to snadno: u Kooperativy uzavřete pojištění nemovitosti i online z klidu svého domova.