Jaké obkladové palubky přináší nejlepší poměr ceny a kvality?

by admin

Milujete přírodní design a rozhodli jste se pro dřevěné obložení svého domova, chaty nebo třeba terasy? Pak možná tápete při výběru adekvátního typu dřeva. Pojďme se společně podívat na nejzákladnější kritéria, která musíte vzít v potaz.

Vyberte si správnou kvalitativní třídu dřeva

Měli jste už tu čest prohlédnout si obkladové palubky v obchodě? Pak jste si asi všimli, že jednotlivé produkty mívají kvalitativní označení – A, AB, B, BC, C. Asi jste zaregistrovali, že třída A bývá typicky o dost dražší než ostatní označení. V čem se jednotlivé varianty vlastně liší a které jsou vhodné pro obložení vašeho majetku? Není to nic složitého.

Nejprve si představíme nejkvalitnější třídu dřevin s označením A. Jedná se o nejvyšší stupeň, kterého lze dosáhnout. Říká nám, že dané palubky disponují maximálně 10 % suků a smolníky na nich objevíte pouze ve výjimečných případech. Již z této podstaty věci je jasné, že se bavíme o nejhezčím a nejpevnějším dřevě. Také za něj však zaplatíte nejvíce peněz. O něco příjemnější cenovku uvidíte u dřeva třídy B. Dané produkty lehce překračují výše uvedená kritéria pro suky a smolníky. Mechanicky jsou na tom však v podstatě stejně.

Hledáte-li obkladové palubky za nízké ceny, bude vás zajímat hlavně kategorie C. Na nich už se nachází poměrně velké množství smolníků, odlouplé suky, malé praskliny na bocích a další nepatrné vady. To však neznamená, že by kategorie C byla nějak podřadná. Ba právě naopak – výborně se hodí pro obložení venkovních i vnitřních ploch rodinných domů, chat, teras… Navíc vás potěší mnohem nižší cenou než u ostatních tříd.

Nenechte se zmást, když uvidíte také označení AB, případně BC. V takové situaci se jedná o kombinace palubek ze zmíněných tříd. Například položky AB obsahují 40 % palubek A a 60 % palubek B. Třída BC je na tom podobně.

Proč vlastně musíte zvážit obložení dřevem?

Obložení dřevěnými palubkami není jen o estetickém dojmu (každý z nás má stejně trochu jiný vkus). Přírodní materiál s sebou přináší spoustu zajímavých výhod, díky nimž dosáhnete dlouhodobých úspor i komfortu. Největší výhodou je fakt, že dřevo je výborný izolátor tepla. Dokáže udržet vyprodukované teplo uvnitř vašich interiérů mnohem lépe než jakýkoliv jiný materiál pro obložení. Díky tomu snadno ušetříte klidně desítky tisíc korun ročně.

Mimo toho dřeviny výborně pohlcují hluk. Pokud máte problém s přílišným hlukem a slyšíte u sebe doma spadnout špendlík ve vedlejší místnosti, rozhodně zvažte interiérové obložení. Vhodně zvolený obklad zároveň perfektně chrání stěny vašeho domova před krupobitím, létajícími větvemi, kamínky, vlhkostí, UV zářením, nejrůznějšími parazity i dalšími riziky. S pomocí dřevěného obložení znatelně prodloužíte životnost svého domova a nebudete jej muset tak často renovovat.

Spolehněte se na smrk nebo borovici

Tím se dostáváme k další základní otázce – jaký druh dřeva je pro obložení nejvhodnější. Na dnešním trhu najdete opravdu pestrou škálu levnějších i dražších dřevin. Pokud však plánujete pouze realizaci obložení, určitě nemusíte sahat po nejdražších a nejkvalitnějších dřevinách na trhu. Ty si nechte spíše jako konstrukční základ na terasu, saunu nebo roubenku. Obkladová prkna jsou mnohem méně namáhaná, takže nemusí být tak odolná.

Mezi nejčastější a nejoblíbenější řešení patří kombinace smrkového a borovicového dřeva. Tyto dva typy dřevin jsou v naší zemi snadno dostupné, můžete je mít doma téměř ihned a také za ně zaplatíte mnohem méně než za téměř všechny ostatní možnosti. Berte však v potaz, že se jedná o téměř nejměkčí dostupné dřeviny na trhu. Jsou tedy velmi lehké a snadno se zpracovávají. Na druhou stranu vyžadují malinko více péče v průběhu času.

Borovice i smrk disponují hustotou přibližně 440–470 kilogramů na metr krychlový. Menší hustota znamená trochu vyšší náchylnost vůči vlhkosti, dřevokazným parazitům, plísním i houbám. Proto byste takové dřeviny nikdy neměli nechávat bez ochranného nátěru. Máte-li možnost, zkuste je alespoň jednou za dva roky natřít speciálním olejem. Jedna plechovka stojí pouze pár stovek korun. Natření vás zase bude stát několik hodin práce. Taková poctivost se vám rozhodně vyplatí, protože znatelně prodloužíte životnost svého obložení a ochráníte ho před vnějšími vlivy.

Nebo raději sibiřský modřín?

Mimo smrku a borovice si Češi oblíbili také sibiřský modřín. Ten už v Čechách neroste. Našli byste ho na ruské Sibiři (odtamtud se v současnosti příliš nedováží kvůli probíhajícímu konfliktu), ve Finsku i Estonsku. Sibiřský modřín je těžší a dražší než výše zmíněné dřeviny. Na druhou stranu je hustější (asi 670 kilogramů na metr krychlový), takže vás potěší mnohem vyšší mechanickou i chemickou odolností vůči všem myslitelným jevům. Navíc dosahuje více než dvojnásobné životnosti.

Ve výsledku tedy zaplatíte více, ale také budete mít déle klid a dlouhodobě ušetříte. Co se týče péče, sibiřský modřín je nutné chránit hlavně proti UV záření. Sáhněte tudíž po ochranných nátěrech a klidně i těch barevných. Pokud necháte danou dřevinu jen tak, po několika letech následkem slunečního záření zešedne. Ne každý má našedlý odstín rád.

Prohlédněte si kvalitní obkladové palubky za nízké ceny

Dost už bylo řečí – nyní si běžte prohlédnout kvalitní obkladové palubky za nízké ceny. Stačí navštívit webové stránky oblíbeného e-shopu DS Forest Trade. Ty najdete pod odkazem na samotném začátku článku.

You may also like

Svět Living je Váš online magazín o bydlení, designu, zahradnictví, kutilství a zdravém životním stylu!

 

Svět Living je tu, aby Vám pomohl vytvořit domov snů a žít zdravější a plnohodnotnější život. Nabízíme Vám inspiraci, rady a návody, jak si zkrášlit interiér i exteriér, jak se pustit do kutilských projektů a jak si pochutnat na zdravých a chutných receptech.

© PressMedia.net, Praha 4, Publikace PR článků a inzerci na webu zajišťuje Redakce: info@press-media.cz