Čtvrtek, 28 března, 2024
aktualne
magazín

O léčivé síle Alchemiky a co ji spojuje s kamenem mudrců

on

Alchemik se těší oblibě již od středověku. Víte, jak přišla ke svému pojmenování, a jak se využívá v lidovém léčitelství?

Podle plánu zahrady od architekta máme v zahradě zasazenou kontryhel jako součást bylinkového záhonu. Patří tento druh mezi léčivé rostliny nebo tam je umístěn jen tak? Erika F., Višňové

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Kontryhel (Alchemilla sp.) Je starodávná bylinka, která se v našich zahradách používá většinou jako okrasná trvalka. Je pravda, že o její léčivých vlastnostech tuší jen málokdo.

Rosnička, tak se lidově nazývá, je výbornou bylinkou především pro ženy. Zástupců tohoto druhu je mnoho a všechny mají léčivé účinky. Rozpoznat jejich lze snadno. Jejich listy jsou jemně plstnaté, díky čemuž se na nich sbírá ranní rosa (proto rosnatka), která se spojí do kapek a udrží se na listech, dokud se neodpaří. V záhonech se nejčastěji používá jako výplňová trvalka atraktivní nejen svými světlezelenými lístky, ale i zářivými žlutozelenými květy.

V léčitelství se používala tato rostlinka především při léčení gynekologických problémů a problémů spojených s klimakteriem, ale její blahodárné účinky působí i na záněty močového měchýře, průdušek a žaludku. Stejně dobrá je i na omývání špatně se hojících ran a jako první pomoc při drobných poraněních. Aplikovat se může jako čajová směs, na rány lze použít i čerstvé podrcené listy, ale přidat si pár lístků lze i do salátů či nádivek.

Ve středověku se této bylince přisuzovali dokonce zázračné vlastnosti a z ranní rosy vytvořené v listovém žlábku se alchymisté pokoušeli vyrobit zlato i kameny mudrců. Ačkoli neúspěšně, ale název z tohoto prvního chemického oboru již rostlince zůstal.

Mohlo by Vás zajímat