Čtvrtek, 28 března, 2024
aktualne
magazín

Proč břečťanu opadaly listy a dá se ještě zachránit?

on

I vašemu břečťanu zbyly jen holé větve bez listů? Co se mu stalo? A je možné tento stav ještě zvrátit?

Na brzkou jaře nám břečťan v zahradě jakoby vyschl a později ani nezačal vyhánět nové listy. Ty staré postupně opadly a zůstaly nám pouze holé větve. Je šance, že se ještě zazelená, nebo s ním je konec? Co se mu stalo? Věděli byste nám poradit, zda jde o nějakou nemoc? Rádi bychom si ho v zahradě pěstovali i nadále, ale nechci, aby dopadl stejně. Zdena V., Galanta

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Břečťany (Hedera sp.) Jsou původně tropické rostliny, které obývali deštné pralesy v našich zeměpisných šířkách před mnoha lety. I přesto, že se v zahradách používají poměrně často, občas se stane, že to nějaký jedinec nezvládne. Proto při jejich umisťování třeba přihlížet k tomu, že jejich domovinou jsou stále lesy, které jim poskytují chráněné podmínky před výkyvy počasí, především toho zimního.

Pokud se vám udála taková „zrada“, zřejmě váš břečťan nezvládl letošní časné vysoké teploty, po nichž následovalo prudké ochlazení. Než rostlinu odstraníte, důsledně ji ještě celou zkontrolujte, zda opravdu všechny její části odumřely. Občas se totiž stane, že nějaká přízemní část chráněna zbytkem rostlinou přezimuje a růst rostliny znovu obnoví. Odstraňte proto všechny odumřelé části, abyste pro případných přeživších uvolnili místo.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nechte si zdi obrůst popínavými dřevinami. Vysadit je můžete i do kvetináčovNechajte si zdi obrůst popínavými dřevinami. Vysadit je můžete i do květináčů
Vyzkoušejte biohnojivo z kopřivy a už na ni v okrasné i užitkové zahradě nedáte dopustit! Vyzkoušejte biohnojivo z kopřivy a už na ni v okrasné i užitkové zahradě nedáte dopustit!
Pokud se vám však nepodařilo najít žádnou živou část, seřízněte celou rostlinu. V případě, že se rozhodnete tak v zahradě břečťan nadále pěstovat, určitě sáhněte po základním druhu břečťanu (Hedera helix), který není šlechtěn, a tudíž mu nepřísluší žádný odrůdový název.

Při Břečťan totiž platí, že čím je rostlina prešľachtenejšia, tím je choulostivější. Proto se s takovým problémem vymrzání nejčastěji setkáváme při drobnolistých a panašovanými odrůdách. A nakonec, pokud je to možné, zkuste vybrat pro novou rostlinu raději jiné místo, které bude chránenejšie, například při skupině stromů či keřů.

Mohlo by Vás zajímat