Vztahuje se pojištění domácnosti i na vestavné spotřebiče?

by Fin mag

Podle výsledků průzkumu České asociace pojišťoven z roku 2022 má více než polovina Čechů pojištěnou svou nemovitost. A dokonce téměř dvě třetiny obyvatel ČR si sjednaly pojištění domácnosti, což z tohoto pojistného produktu činí vůbec nejoblíbenější typ pojištění v tuzemsku. Víte ale, k čemu přesně pojištění domácnosti slouží? A zda se třeba vztahuje i na vestavné spotřebiče?

Co bývá předmětem pojištění domácnosti?

Začněme základními charakteristikami dvou typů majetkového pojištění, které spolu sice souvisejí, ale každé slouží k ochraně něčeho jiného. Pojištění nemovitosti, jež si obvykle sjednává majitel nemovitosti (domu, bytu), kryje samotnou stavbu, tedy všechny ty součásti nemovitosti, které nelze jen tak vzít a přemístit.

Pojištění domácnosti pak chrání vše, co je součástí domu či bytu. Oblíbená poučka říká, že pokud bychom dům či byt obrátili vzhůru nohama, tak to, co z něj vypadne, je zařízení domácnosti — a vztahuje se na to tedy tento typ pojištění. Nemusí to ovšem platit úplně doslova. V určitých případech se do této kategorie vejdou i některé vestavěné objekty (jako například skříně) či vestavné spotřebiče.

Na rozdíl od pojištění nemovitosti si pojištění domácnosti obvykle sjednává přímo ten, kdo danou nemovitost skutečně obývá a užívá — nikoli nutně její majitel. To hraje poměrně důležitou roli například tehdy, pokud jste v pronájmu. Je proto dobré se ujistit, zda majitel, který vám nemovitost pronajímá, skutečně má nemovitost pojištěnou; a na vás už bude jenom sjednat si vlastní pojištění domácnosti.

Pozor na správné nastavení parametrů pojištění domácnosti

Při sjednávání pojištění domácnosti je velmi důležité, abyste adekvátně nastavili částku, na kterou svou domácnost pojišťujete. Pečlivě si proto spočítejte hodnotu všech věcí v domácnosti, na něž se pojistka bude vztahovat, a podle toho pak zvolte vhodnou částku, čímž předejdete zbytečnému podpojištění svého majetku. Průzkum České asociace pojišťoven ostatně zjistil, že riziko podpojištění reálně hrozí celé polovině českých (pojištěných) domácností.

Důležitým aspektem je ale také rozsah pojištění. Jednotlivé pojišťovny mohou odlišně nahlížet třeba na výše zmíněné vestavné spotřebiče, ale i kuchyňské linky či vestavěný nábytek. Při sjednávání pojistné smlouvy proto věnujte těmto položkám náležitou pozornost. A volte raději ty pojišťovny, které — jako například Kooperativa — do pojištění domácnosti zahrnují i pojištění vestavných spotřebičů.

Obvyklé naopak bývá, že se pojistka vztahuje na běžné vybavení bytu (nábytek, koberce, osvětlovací tělesa, kuchyňské přístroje) a věci osobní potřeby (včetně elektroniky či sportovního vybavení). Pojistná smlouva by ale také měla myslet na pojištění cizích věcí, které oprávněně užíváte (vypůjčené věci či věci na leasing) a ideálně by měla zahrnovat i věci uložené v uzamčených společných prostorech (kočárkárna, sklep), stejně jako na věci na oploceném pozemku u domácnosti (např. nářadí v kůlně, kola v garáži, zahradní nábytek na terase aj.).

You may also like

Leave a Comment

Svět Living je Váš online magazín o bydlení, designu, zahradnictví, kutilství a zdravém životním stylu!

 

Svět Living je tu, aby Vám pomohl vytvořit domov snů a žít zdravější a plnohodnotnější život. Nabízíme Vám inspiraci, rady a návody, jak si zkrášlit interiér i exteriér, jak se pustit do kutilských projektů a jak si pochutnat na zdravých a chutných receptech.

© PressMedia.net, Praha 4, Publikace PR článků a inzerci na webu zajišťuje Redakce: info@press-media.cz