Podíváte-li se na stránky specializovaného elektronického obchodu se svářečským vybavením, pak velmi rychle zjistíte, že existuje několik druhů plazmových řezaček. Každý z nich se pochopitelně hodí do trochu jiných podmínek, a kromě toho se liší i svou pořizovací cenou. Ať už si nakonec vyberete plazmovou řezačku pro ruční či automatické dělení kovů, nebo řezačku se zabudovaným kompresorem, vždy dbejte především na kvalitu.
Řezačky pro ruční řezání
U domácích kutilů je velmi oblíbený plasmový zdroj pro ruční řezání. Není se čemu divit, protože se jedná o relativně jednoduchý přístroj s nízkou pořizovací cenou pohybující se na hranici 4 tisíc korun u nejlevnějších variant. Jejich nespornou výhodou jsou kompaktní rozměry, takže je můžete snadno přenášet z místa na místo, aniž byste se výrazněji zapotili. Na druhou stranu se ruční řezačky hodí spíše pro práci s tenčími kovy nebo na drážkování.
Řezačky pro automatické řezání
Automatický plazmový řezací stroj oproti tomu využívá ionizovaný plyn, čímž je dosaženo vyšší efektivity řezání než při použití obyčejného stlačeného vzduchu. Nejčastěji jde o vodík nebo dusík, díky čemuž je dosaženo vysoké kvality a rychlosti řezu u jakéhokoliv elektricky vodivého materiálu. Tyto plazmové řezačky se v drtivé většině případů nacházejí v automatických CNC strojích, takže se perfektně hodí pro velké provozy a profesionální dílny.
Plazmová řezačka s kompresorem
Na webu renomovaného e-shopu se však nachází také plasmová řezačka s vestavěným kompresorem. Pro domácí kutily jsou tyto přístroje více než vhodné, protože je s nimi možné řezat prakticky kdekoliv. Na druhou stranu jste při práci limitováni výkonem zabudovaného kompresoru, který nikdy nedosáhne takového výkonu, jako byste použili kompresor externí. Těžit naopak můžete z relativně nízké hmotnosti a kompaktních rozměrů.
Domácí kutilové si bez problémů vystačí s plasmovou řezačkou pro ruční dělení kovů, která je navíc opatřena vestavěným kompresorem. Takové koupě určitě nebudete litovat.