Rostliny k domovu prostě patří – díky nim se domácnost zdá být útulná a přívětivá. Někteří preferují méně náročné rostliny jako jsou kaktusy, protože se není třeba o ně tolik starat, někteří zas jsou vášnivými pěstiteli květin nejrůznějších druhů, ale co když na to nemáme čas? Alternativou můžou být třeba umělé rostliny.
Čas
Ten hraje roli hlavně při rozhodování, kolik rostlin chceme mít vlastně doma a jestli je vůbec chceme. Když pracujete a po práci jste pořád někde pryč, s rodinou, kamarády, přítelem/kyni, není divu, že pak zapomínáte podlévat květiny. Některé druhy jsou odolnější a dokážou vydržet bez vody i pár dnů i týdnů, některé ale potřebují podlévat pravidelně, hlavně v takovém období, jako je léto, kde jsou teploty vysoké a tudíž rostliny potřebují více vody. Takové kaktusy vydrží bez vody o něco déle, ale i tak je nesmíme zapomenout podlévat. Namísto toho umělé rostliny podlévat nemusíme, stačí je od času do času trochu opláchnout, aby na ně nesedal prach. Je to rozhodně dobrá alternativa, pokud žijete více aktivní život a nemáte čas se zabývat květinami.
Doba životnosti
Samozřejmě vám umělé rostliny vydrží mnohem déle než ty živé. U živých rostlin je potřeba se o ně dobře starat, nejen kontrolovat, jestli mají dostatek vody, ale taky dávat pozor, abyste je nepodlévali až moc, jinak by kořeny shnily a rostlinky by uschly. Taky je třeba čas od času přesadit, třeba když už jsou moc velké a potřebují více prostoru, a pohnojit, aby měly v půdě více živin. Některé rostliny je třeba i zastřihovat. Namísto toho umělé rostliny nic nepotřebují. Když je koupíte, můžete je postavit prakticky kamkoliv chcete a nic se jim nestane. Některé živé rostliny potřebují více světla, některé více tmy, některé mají rády vlhkost, některé ne, některé preferují vyšší teploty, některé chladné prostředí – u umělých rostlin nic takového řešit nemusíte. Je jedno, kam je dáte, i tak pořád budou vypadat dobře.
Barvy a vzhled
Někdy umělé rostliny vypadají tak dobře, že si je snadno spletete s těmi živými, ale může se i stát, že v obchodech narazíte i na takové, které vypadají, jako by je udělalo dítě na hodinách výtvarky. S barvou taky někdy to nevypadá moc dobře – buď vypadá dost neopravdově nebo z postupem času bledne – takže pak květiny vypadají špatně a musíte je vyhodit a koupit nové. Je dobré si trošičku připlatit a nebrat ty nejlevnější. Nicméně teď už můžete prakticky kdekoliv koupit umělé květiny, které byste od těch pravých na první pohled nepoznali. A aspoň se nemusíte bát, že vám uvadnou. Nicméně i ty nejlíp provedené napodobeniny živých květin často nedokážou vyjádřit podstatu krásy těch pravých.
Cena
I ceny se tady tak trochu liší. U živých rostlin musíme pamatovat na to, že často nenakupujeme jenom samotné rostliny. Často musíme přikoupit květináč, substrát, výživu a další věci, které daná rostlinka potřebuje. U umělých květin je to jednoduché, často se prodávají už v nějakých květináčích, miskách a košíčcích, takže nemusíte nic dokupovat. Jsou ale i způsoby, jak nakupovat živé rostliny levněji. Vyhledávejte akce a slevy, které vám pomohou ušetřit. Na svůj nákup použijte třeba slevové kódy a slevové kupóny, které najdete taky na stránce https://buykers.cz/, například XXXLutz slevový kód, se kterým ušetříte na nákupu květináčů a dalších věcech podle aktuálních slevových kupónů. Proto jestli při vašem výběru hraje hlavní roli cena, rozhodně si ji můžete zmenšit i o několik desítek procent.
Snad vám tyto rady ulehčí výběr mezi živými a umělými rostlinami. Pamatujte ale na to, že jednou z největších vad umělých rostlin je to, že nikdy nebudou tak krásně vonět jako ty živé.